Każdej zmarłej osobie należy się odpowiedni szacunek, niezależnie kim była, skąd pochodziła i czym się zajmowała. Szacunek się należy oraz godny pochówek. Zadbać musi o to rodzina, która powinna zostać o tym powiadomiona, jeżeli zgon nie nastąpił w domu, dla przykładu w szpitalu albo z dala od domu. W obecnych czasach, kiedy emigracja z kraju to tak powszechne zjawisko, wielu naszych rodaków umiera za granicą. Nie jest to oczywiście skutkiem wyjazdu z kraju, tylko zgon następuje z przyczyn naturalnych. Bliscy takich osób bardzo często decydują się na sprowadzenie zwłok do kraju rodzinnego, aby pochować ciało wśród rodziny, na rodzinnym cmentarzu. Sprowadzanie zwłok z zagranicy to zajęcie, które trzeba powierzyć odpowiednim ludziom.

My sami, jako rodzina nie zrobimy tego i musimy w tym celu udać się do zakładu pogrzebowego, który ma specjalizację w takich właśnie działaniach. Dzięki ich pomocy nasz bliski zmarły znowu znajdzie się na ojczystej ziemi i będzie można u nas, już w kraju zadbać o jego godny pochówek. Kiedyś taki transport umarłych nie był dość popularnym zjawiskiem. Kilka firm w kraju zajmowało się nim, owym transportem. Jednak dopiero od niedawna praktycznie większość zakładów w każdym większym mieście świadczy takie usługi.

Jest to właśnie spowodowane tym, że powstałą coraz to szersza potrzeba na sprowadzanie swoich zmarłych do rodzinnej ziemi. Śmierć nie jest przyjemnym tematem i dopóki się z nią osobiście nie zetkniemy, nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo blisko jest nas i czai się, aby przeprowadzić kogoś na drugą stronę. Jednak kiedy już takie nieszczęście kogoś spotka to trzeba za pomocą odpowiedniego zakładu zorganizować cały pochówek, nawet jeżeli trzeba sprowadzić zwłoki do rodzinnego kraju.

Zobacz też: Przewóz zwłok z zagranicy | Epitafium Przewozy

Tags: