Pogrzeb chyba dla każdego jest dniem bardzo szczególnym, specyficznym, ważnym… Każdy chce swojego bliskiego pożegnać z należytymi honorami. W taki sposób w jaki sam chciałby być żegnany. Równocześnie jest to dzień bardzo trudny, szczególnie w momencie kiedy odchodzi, mama, tata, babcia, dziadek czy też rodzeństwo. Od momentu załatwiania formalności towarzyszy nam bardzo smutna, jednak prawdziwa rzecz.

Stwierdzenie które jest w stanie zamknąć wiele drzwi. Jest to świadomość, że już nigdy więcej w życiu nie zobaczymy danej osoby. Z drugiej strony czy człowiek powinien być egoistą? Być może Twój bliski cierpiał na jakieś schorzenie. Schorzenie które wywoływało u niego olbrzymi ból. Czy w takiej sytuacji nie jest lepszym, że Pan Bóg zdecydował się zabrać go pod swoje skrzydła, uwalniając od doczesnych trosk. Oczywiście podejście do pogrzebu jest sprawą w stu procentach indywidualną, jednak każdy pogrzeb musi odbyć się według pewnego schematu.

Najczęściej w religii katolickiej pogrzeb rozgrywa się w tradycyjnej kolejności… różaniec, msza pożegnalna w kościele, transport na cmentarz, zakopanie zwłok i poczęstunek zwany stypą. Część społeczeństwa decyduje się na kremacje, czyli spalenie zwłok i umieszczenie ich w urnie, zamiast zasypania trumny kilogramami ziemi i przykrycia pomnikiem z granitu. Jest to rozwiązanie nowocześniejsze od pochówku w ciała w trumnie i pozwala na spore oszczędności. Jest to też bardziej ekologiczne. Urnę można trzymać w specjalnej kapliczce na cmentarzu lub we własnym domu

Zobacz też: Pogrzeb Kraków | Epitafium

 

Tags: