Nawierzchnie wykonane z kostki brukowej można spotkać praktycznie w każdym miejscu wokół nas. Kostka brukowa w zależności od zastosowanego surowca może występować pod postacią kamienną, betonową, ceramiczna lub jako kamień polny. Bruk jest materiałem łatwym do ułożenia, montażu i demontażu, a co za tym idzie w przypadku uszkodzenia szybko i sprawnie można go naprawić. Ułożenie go wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża, którym może być utwardzony i wyrównany piasek, utwardzony gruz z nawierzchnią piaskową lub mieszanka cementowa. Na tak przygotowanej powierzchni układa się poszczególne elementy bruku, które dzięki odpowiedniemu kształtowi równo do siebie przylegają.

kostka brukowa Kraków - MK BRUK

Szczeliny między elementami obsypuje się dodatkowo piaskiem. Układanie kostki brukowej to usługa świadczona przez wyspecjalizowane firmy, które często posiadają własnych i sprawdzonych dostawców kostki. Prace brukarskie wymagają dość dobrych warunków atmosferycznych zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie i utwardzenie podłoża pod kostkę.
Zastosowanie danego materiału wiąże się również z kolorem kostki. W większości dominuje kostka szara, jednak na rynku dostępne są również kostki o odcieniach czerwieni, szarości, brązu i żółci.  Mnogość kolorów pozwala na ułożenie kostek według różnorodnych wzorów. Sprawnie przygotowana powierzchnia brukowa zwiększa estetykę otoczenia oraz poprawia komfort jej użytkowania, jednak zawsze należy mieć na uwadze zastosowanie równowagi między powierzchnią brukowaną a obszarem zielonym.

Tags: