kocioł gazowyW dzisiejszych czasach tradycyjne ogrzewanie węglowe powoli odchodzi w zapomnienie. Coraz większy nacisk na ekologię powoduje, że szukamy innych, alternatywnych, czystych sposobów zapewnienia ciepła w naszych mieszkaniach, domach oraz miejscach pracy. Nowoczesne kotły gazowe doskonale wywiązują się z tego zadania.

Spalają ekologicznie czyste paliwo, są sterowane elektronicznie, oszczędzają nasz czas oraz zapewniają stale źródło ciepła. Bardzo ważna dla środowiska oraz zasobów naszych portfeli jest ocena efektywności energetycznej kotłów gazowych. Ustawa o Charakterystyce Energetycznej Budynków z 2014 roku wymaga od właścicieli oraz administratorów budynków mieszkalnych okresowej kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji.

Na podstawie tych przepisów ocenie efektywności muszą być poddawane kotły gazowe o mocy cieplnej od 20 do 100 KW raz na 5 lat, powyżej 100 KW raz na 4 lata. Podczas takiej kontroli ocenia się sprawność spalania, skład spalin, działanie liczników i nastaw regulacyjnych oraz zastosowanej automatyki. Na końcu badania, zostaje szczegółowo wyliczona sprawność jednoroczna kotła. Poza tym badana jest instalacja grzewcza danego budynku. Analizowana  także jest instalacja odpowiadająca za przygotowanie ciepłej wody.

Na końcu przeprowadzonej kontroli otrzymujemy specjalny protokół, który musi być przechowywany przez cały czas istnienia danego budynku. Dzięki ocenie efektywności naszego kotła gazowego można odpowiednio zoptymalizować posiadaną instalację cieplną, co pozwoli nam tanio i bezpiecznie ogrzewać naszą nieruchomość – warto o tym pamiętać.

Tags: