Ceny mieszkań, jeżeli chodzi o ich zakup, są niestety na tyle wysokie, że mało kto może sobie obecnie na nie pozwolić. Jeżeli więc życie ułożyło się tak, że wchodzący w dorosłość ludzie nie mogą liczyć na mieszkanie pozostawione przez dziadków czy rodziców, to najpewniej będą musieli zdecydować się na jego wynajem. I to wynajem od prywatnego właściciela, bo ofert tego typu ze strony spółdzielni mieszkaniowych jest jak na lekarstwo.

nieruchomościNo a w jaki sposób szukać takiego mieszkania? Pierwszym krokiem na pewno powinno być rozpytanie rodziny i znajomych, czy nie znają kogoś, kto mieszkanie chce wynająć? Taka transakcja zawarta po znajomości jest często dużo bardziej sprawdzona, a poza tym może być tańsza. Jeżeli coś takiego nie wchodzi jednak w grę, to pozostają ogłoszenia: albo prasowe, albo internetowe, albo zamieszczane gdzieś bezpośrednio w przestrzeni miejskiej.

REKLAMA: Mieszkanie dla Młodych Kraków. Zobacz!

Trzeba niestety pamiętać o tym, że w takim wynajętym mieszkaniu od prywatnego właściciela, oprócz czynszu do spółdzielni trzeba będzie płacić czynsz najmu. Warto więc zorientować się, czy podana kwota najmu zawiera już w sobie oba. Trzeba też zapytać, ile wynosi kaucja za wynajem i czy jest ona zwrotna. Oczywiście najpewniej jest wynajmować przez biuro nieruchomości, które skonstruuje odpowiednią umowę i zabezpieczy nas w ten sposób prawnie w przypadku problemów.

Dobrze też zapytać się właściciela na jaki czas ma chęć wynajmować jego mieszkanie, by później niespodziewanie nie kazał nam się niestety wkrótce wyprowadzać z niego.

Tags: